Port Amathus w Limassol – Podwodny Park Archeologiczny

Port Amathus w Limassol – Podwodny Park Archeologiczny

Nurkowanie na Cyprze.
Chętni na nurkowanie w ruinach?
Antiquities Department ( departament starożytności ) poinformował we wtorek (04.08.2021) o zakończeniu prac podwodnych oraz cyfrowego mapowania starożytnego portu Amathus w Limassol, który ma funkcjonować jako podwodny park archeologiczny.
Projekt jest realizowany w ramach programu ANDIKAT Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, który ma na celu podkreślenie i promocję podwodnego dziedzictwa archeologicznego i przyrodniczego poprzez tworzenie szlaków nurkowych na morskich obszarach chronionych w Grecji i na Cyprze.
„Kolejny etap promocji tego wyjątkowego podwodnego starożytnego zabytku obejmuje instalację znaków informacyjnych zarówno na lądzie, jak i na morzu, informujących i kierujących zwiedzających do starożytnego portu Amathus, a także opracowanie aplikacji na telefon komórkowy i publikację broszury informacyjnej”, powiedział wydział starożytności.
Według Morskiego Laboratorium Badań Archeologicznych Uniwersytetu Cypryjskiego, starożytny port Amathus, który obecnie znajduje się pod wodą, został wybrany do utworzenia pierwszego podwodnego parku archeologicznego na Cyprze ze względu na swój wyjątkowy charakter. „Jest to jedna z najlepiej zachowanych starożytnych struktur portowych we wschodniej części Morza Śródziemnego i jedyne takie miejsce na Cyprze, które nie zostało naruszone przez współczesne zastosowania” – powiedziało laboratorium badawcze. Dodali, że zachowane pozostałości architektoniczne znajdują się na płytkich wodach (0,80-1,50 m) i blisko brzegu, dzięki czemu są łatwo dostępne dla szerszej publiczności.
Jesteśmy pewni, że będzie to kolejna bardzo ciekawa atrakcja nurkowa na Cyprze.
Żródło i zdjęcie – Cyprus Mail

Dodaj komentarz